Herkese İlham Veren Başarı Hikayeleri

İnsanlar her zaman çok başarılı olmanın ve iyi bir hayat standardı yakalamanın hayalini kurarlar. Ancak bu hayallerini gerçekleştirebilmek için yeterli çabayı sarf etmezler. Ellerinde imkânları olsa dahi bunu değerlendirmeyen onlarca insan bulunmaktadır. Bazı insanlar da karşılarına çıkan ilk zorlukta pes edecektir. Başarı için emek verilmesinin ne kadar gerekli olduğunu gösteren başarı hikayeleri sizlere ilham verebilir.

Peter Dinklage’ın Başarı Hikayesi

Hepimizin GoT dizisinde Tyrion Lannister olarak tanıdığı Peter Dinklage muhteşem bir başarı hikayesine sahip. Doğuştan sahip olduğu cücelik dahi bu başarısını çok önemli bir hale getiriyor. Ancak onun karşısında buna ek olarak çok daha fazla zorluk bulunuyordu.

Zor bir çocukluk dönemi geçirmesinin ardından bir meslek sahibi olan Peter bir bilgi işlem elemanıydı. Bilgisayarlarda yaşanan basit sorunları çözerek günlerine devam etti. 29 yaşına geldiğinde 6 yıldır bilgi işlem elemanı olarak çalışıyordu. Ancak hayat standardı hiçbir zaman yüksek olmadı. Tam 10 yıldır herhangi bir ısıtma sistemine sahip olmayan bir evde yaşadı.

29 yaşında artık farklı bir hayata sahip olmaya karar verdi ve işinden ayrılarak tiyatroya kayıt oldu. 29 yaşındaki bir insan için işinden ayrılarak tiyatroda oyuncu olmaya karar vermek son derece zor bir karar. Ancak bu riski alan Peter tiyatroda roller almaya başladı. Cüce oluşu ona bu aşamada farklı iş teklifleri gelmesini sağlıyordu.

Kısa sürede çok hızlı bir şekilde popüler olmaya başladı. GoT dizisinin yapımcıları onu izlediklerinde bu rolün başka hiçbir insan tarafından oynanamayacağını anladı. Sonrasında da çok iyi bir teklif alan Peter için başarı hikayesi gerçekleşmiş oldu. Şuanda tüm dünyanın tanıdığı en önemli aktörlerden bir tanesi.

Robert Downey Jr’ın Başarı Hikayesi

Robert da Peter gibi şansız bir çocukluk geçiren yıldız aktörlerden bir tanesi. Babası uyuşturucu bağımlısı olan Robert henüz 6 yaşındayken uyuşturucu ile tanıştı ve kullanmaya başladı. Banası onun düzenli olarak uyuşturucu kullanmasını sağlıyordu ve 9 yaşına geldiğinde tam bir bağımlıydı. Ancak daha 5 yaşındayken küçük gösterilerde oyunculuk yapmaya başlamıştı. Babasının aktör ve yönetmen oluşu bunda etkili oldu.

1965 doğumlu olan Robert 1991 senesine geldiğinde 26 yaşındaydı ve artık bağımlılığı çok kötü seviyelerdeydi. Tanınmaya başlamış bir aktörde ancak yaşadıkları sebebiyle dibe doğru gidiyordu. 1996 senesine kadar birçok olumsuz olaya karıştı ve tutuklandı. Hayatı tepe taklak oldu. 1997’de 6 ay hapis cezası aldı. Ancak cezası sürekli tekrarlandı ve hapisten tam anlamıyla çıkışı 2001 senesiydi. Başarı hikayesi tam da bu dönemde başladı.

O dönemde yapımcı olan Susan Levin ile tanıştı ve aşık oldu. Evlenme teklif etti ama reddedildi. Çünkü Susan uyuşturucuyu bırakmasını istedi. Kısa sürede bunu başaran Robert Susan ile evlendi ve birçok önemli yapımda rol almaya başladı.

Sherlock Holmes ve Iron Man rolleri ile adeta bir fenomene dönüşen Robert 2012 ile 2015 yılları arasında dünyanın en çok kazanan aktörü olmayı başarmıştı.