KFC Logosundaki Adam!

Dünyadaki en popüler fast food markalarından bir tanesi olan KFC markasının arkasında muhteşem bir başarı hikâyesi yatmakta. Başarı hikayesinin sahibi ise KFC logosundaki keçi sakalı ve gözlükleriyle markanın yüzü olan Colonel Harland Sanders. Hayatı boyunca darbe üstüne darbe yemesine rağmen pes etmeyen Harland muhteşem bir başarı elde etmiş.

Takvimler 1890 senesinin gösterirken Indiana’da Colonel Harland Sanders adına bir çocuk dünyaya geldi. Herkes gibi o da güzel bir hayatı olmasını isterdi ancak daha 5 yaşındayken babasını kaybetmesi sebebiyle hayatı kötüye doğru gitmeye başladı. Babası vefat edince annesi çalışmaya başladı ve 5 yaşındayken kardeşlerinden sorumlu olan bir çocuk olarak hayata atıldı. Başarı hikayesi aslında tam da bu dönemde başladı.

Kardeşlerinden sorumlu olması sebebiyle bazı durumlarda yemek pişirmesi gerekebiliyordu. Bu sebeple de 10 yaşına kadar evde kardeşlerine baktı ve bazı günlerde yemek pişirdi. Yemek pişirmeyi o yaşta dahi çok seviyordu. 10 yaşına geldiğinde annesi onun eve para getirebilecek yaşa ulaştığını düşündü ve 10 yaşında ilk işine girdi.

İntihara sürüklenen Bir Hayat

16 yaşına geldiğinde artık işi ve okulu bir arada götüremeyecek bir haldeydi ve okulu bırakmaya karar verdi. 17 yaşında geldiğinde bugüne kadar 4 farklı işten kovulan bir kişiydi. Bu dönemde annesi başka bir adamla evlendi ve üvey babası ile arası hiç iyi olmadı. Evden kaçmak adına yaşını büyülterek Amerikan ordusuna katıldı.

Son derece etkileyici bir başarı hikayesi olan Colonel Harland Sanders 18 yaşındayken Josephine King ile hayatını birleştirdi. 4 sene boyunda trenlerde kondüktör olarak görev yaptı. Ancak bu işinden de kovulunca eşi ve çocukları ile arası açıldı. Bunun üzerine ailesi onu terk etti. Hem işlerinde başarılı olamayan hem de ailesini kaybeden Colonel Harland Sanders bu dönemde intihar etmeyi düşünüyordu.

Hayat hikayesini bir intihardan başarı hikayesi formuna sokan kişi ise yine kendisi oldu. İşsiz bir şekilde düşünürken küçüklüğünden beri yemek yaptığını ve bunu çok sevdiğini düşündü. Hiç zaman kaybetmeden bir benzin istasyonun KFC ismiyle kendi lokantasını aştı. Hazırladığı özel sosla birlikte kızarmış tavuk satışı yapıyordu.

Kısa sürede popüler oldu ancak şehirde yeni bir otoban açıldı. Bu otobanın açılması benzinliğin bulunduğu yolun artık rağbet görmemesine sebep oldu. Kısa süre içerisinde satışları düştü ve iflas etti. 66 yaşına kadar devam eden lokanta serüveninin bittiği düşünüldü. Ancak Colonel’in başarı hikâyesi için atacağı adımlar bitmemişti.

Asla Pes Etmedi

Tavuklarını satabileceği bir restoran arayışına gitti. Hazırladığı tavuklar ile tam 1008 restoran gezdi ve hepsinde ret cevabı aldı. 1009. restoran ise tavuklarını kendi ismiyle restoranda satmasına izin verdi. Tavuklar yine çok beğenildi ve bu sefer popülerliği çok daha büyük bir düzeydeydi.

KFC markasının bir efsane olmasının ardından Jhon Brown adında bir yatırımcıdan 2 milyon dolarlık teklif aldı. Yaşının da ilerlemesi sebebiyle bu teklifi kabul etti ve firmayı Jhon’a sattı. Ancak 2 şartı vardı. Kendi resmi markanın logosunda olacak ve sonsuza kadar markanın yüzü olacaktı. Bunun için de yılda 250.000 dolar maaş istedi. Bu istekleri kabul edildi ve KFC logosundaki adam olarak hayata veda etti.